Československý vlčák
Jsou to výborní pozorovatelé, kteří se učí, aniž byste si to uvědomovali. Musíte si dát proto od první chvíle pozor na to, co jim dovolujete nebo ukazujete. Uvědomovat si, jak se k nim chováte a co po nich chcete. Právě pro jejich přirozenou nedůvěřivost se budete muset smířit s tím, že i když neud... celý popis
Zboží je samostatně neprodejné
38 Kč
Československý vlčák
v originále:
Czechoslovak wolfdog
Původ.Vznik historie tohoto plemene se datuje od roku 1955, kdy se Ing. Karel Hartl začal zabývat křížením karpatského vlka s německým ovčákem. Zpočátku bylo křížení prováděno jako vědecký experiment. O pár let později se však zrodila myšlenka vyšlechtit nové plemeno a cílem chovu bylo a je zachovat vlčí vzhled, zdraví a přitom upevnit povahové vlastnosti pracovního psa.První kříženci vlčice Brity a německého ovčáka Cézara z Březového háje se narodili 26. května 1958 v Libějovicích. Celý projekt byl poměrně velkoryse koncipován. Štěňata byla pečlivě sledována, vychovávána v různém prostředí, byly zkoumány jejich předpoklady k výcviku. V dospělosti byla znovu spojována s nepříbuznými německými ovčáky, takže s každou generací klesal podíl "vlčí krve" až na 6,25 % ve čtvrté filiální generaci. Tak mohly být porovnávány anatomické znaky, fyziologické vlastnosti i charakteristické prvky v chování zvířat nejen mezi vlkem, psem a jejich kříženci, ale i mezi jedinci na různých úrovních křížení. Štěňata první generace se vzhledem i chováním podobala vlku. Jejich výchova byla obtížná, výcvik byl sice možný, ale výsledky stěží odpovídaly vynaloženému úsilí. Vlčice Brita pak dala ještě základ druhé linie, po spojení s německým ovčákem Kurtem z Václavky. Třetí linie vznikla spojením vlka Arga a feny německého ovčáka Asty z SNB. V roce 1977 byla kříženka 3. generace Xela z pohraniční stráže kryta vlkem Šarikem, Šarik pak nakryl ještě fenu Urtu z pohraniční stráže. Poslední přilití krve vlka se uskutečnilo v roce 1983. Vlčice Lejdy ze ZOO Hluboká dala vzniknout poslední linii nově šlechtěného plemene a otcem štěňat se stal německý ovčák Bojar von Shottenhof.V roce 1982 byl československý vlčák uznán tehdejším Federálním výborem chovatelských svazů ČSSR jako národní plemeno.
Povaha.Československý vlčák je velmi aktivní pes, k cizím nedůvěřivý, hodící se pro výstavy i služební výcvik. Výcvik je však obtížnější než u německého ovčáka a ortodoxní výcvikáři si toto plemeno pořizují málokdy. U ČSV jak se někdy československému vlčáku říká, převládá takzvané „účelové chování“, což znamená, že bezduché opakování cviku po něm budete požadovat marně.Vyniká však velikou vytrvalostí, odolností vůči nepříznivému počasí a schopností samostatně jednat. Věrnost pánovi a smečce je téměř příslovečná a určuje také výběr plemene. Pokud se nebudete moci psovi plně věnovat a nepředpokládáte, že o něj budete moci pečovat po jeho celý, poměrně dlouhý život, nepořizujte si toto plemeno. Zvířata si špatně zvykají na nového majitele a změnou velmi trpí. Československý vlčák je i oblíbeným psem výstavním a v poslední době vzrůstá jeho popularita zvláště v zahraničí.
Temperament.Československý vlčák je velmi inteligentní pes, který se rád a rychle učí novým povelům.Pokud hledáte parťáka na dlouhé výšlapy, jsou českoslovenští vlčáci tím pravým plemenem pro vás. Jsou silní, vytrvalí a oddaní, proto dokáží neúnavně stát po vašem boku. Jejich energie je téměř bezedná.Budí přirozený respekt.
Charakteristické rysy.Typická pro ČSV je houpavá, prostorná chůze s vlčím vzezřením, ocasem neseným dolů a skloněnou hlavou. Dokáží uběhnout až 100 km a příliš se u toho nevyčerpat. Mají uhrančivé, šikmé, světle žluté oči. Nemívají agresivní projevy ani sklony, ale se svou velikostí mohou někdy z neohrabanosti ublížit. V přítomnosti dětí je vždy dobré mít je pod dozorem.
Zaměnitelná, příbuzná plemena. Blízký příbuzný se společnými znaky je Saarloosův vlčák.
- Velikost. Velké plemeno.
- Hmotnost. 30-35 kg.
- Výška v kohoutku. 60–70 cm.
- Délka života. 13 - 16 let.
- Srst. Dlouhá a hustá.
- Země původu.Československo.
- Skupina FCI. 2 Plemena ovčácká, pastevecká a honácká.
- Sekce FCI. 1Ovčácká a pastevecká plemena (s pracovní zkouškou).